USŁUGI DDD ul.Racławicka 5
tel.22 864 41 01 kom. 601 929 123
Dezynsekcja zwalczanie prusaków, karaluchów
co warto wiedzieć o karaluchach gnieżdżących się w pomieszczeniach ?
karaluchy i prusaki inaczej karaczany lubią ciepło i wilgoć ,wyższa temperatura i dostępność pożywienia przyspiesza ich cykl rozwojowy.
Bardziej płodny jest prusak .W czasie roku rozwijają się 3 pokolenia prusaka a tylko 1 - 1,5 pokolenia karalucha. Z pękniętego kokonu prusaka wychodzi 30 - 40 małych larw, w kokonie karalucha rozwija się 12 - 18 jaj.
gdzie najczęściej występują prusaki ? bytują one zwłaszcza w pomieszczeniach ogrzewanych, w sklepach, piekarniach, mieszkaniach, szpitalach. Kryją się w szczelinach, karniszach, za listwami, boazerią, pod zlewozmywakami, przy lodówkach, w pionach hydraulicznych. Dzięki łapkom uzbrojonym w pazurki i przylgę z powodzeniem przemieszczają się po gładkich jak szkło, glazura, pionowych powierzchniach. Mogą też używać skrzydeł, do lotu szybowcowego lub jako spadochronu.
dlaczego pozbyć się prusaków ? należy je zwalczać gdyż są nie tylko szkodnikami gospodarczymi ale i sanitarnymi. Przez drobnoustroje, pozostawione odchody i szczątki, zanieczyszczają żywność i są nosicielami wielu groźnych chorób. Prusaki są częstym problemem w laryngologii gdyż mogą trafić do ucha.
na czym polega walka z prusakami ? warto zawczasu wdrożyć profilaktykę czyli zadbać o owadoszczelność pomieszczenia a utrzymywanie należytej higieny może ograniczyć ich pojawianie się. Natomiast gdy już występują warto w porę skorzystać z profesjonalnej dezynsekcji. Samodzielna walka nie gwarantuje sukcesu gdyż prusaki są silne i szybko uodparniają się na pospolite preparaty.
Dezynsekcja zwalczanie, likwidacja pluskiew, pluskwy domowej
jakie są nawyki żywieniowe pluskwy ?
pluskwa domowa jest zewnętrznym pasożytem człowieka żywi się ludzką krwią ale atakuje też zwierzęta i ptaki. Narządy gębowe pluskwy są przystosowane do nakłuwania skóry i wysysania krwi. Pluskwy są aktywne głównie nocą. Nakłuwają skórę w najcieńszych miejscach i ssą krew z naczyń włosowatych. Trwające około 15 minut ssanie pluskwa powtarza co 1 - 2 doby, wpuszcza ona do ranki znieczulającą wydzielinę gruczołów ślinowych która jednocześnie zapobiega krzepnięciu krwi (stąd możliwe ślady krwi na pościeli ). W zależności od wrażliwości, do paru godzin od chwili ukłucia, wydzielina ta działa drażniąco powodując swędzenie i pieczenie, pojawiają się też białawe pęcherzyki. Nie stwierdzono by pluskwy roznosiły niebezpieczne choroby, jedynie rozdrapywanie ukłutych miejsc może prowadzić do zmian chorobowych skóry.
gdzie najczęściej gnieździ się pluskwa ?
jest dobrze przystosowana do życia w otoczeniu człowieka. Gromadzi się w pobliżu posłań, w zakamarkach i spojeniach łóżek drewnianych jak i metalowych w materacach i tapicerkach, za obrazami w kratkach wentylacyjnych, pod tapetami i boazerią.
gdy pluskwa już się u nas zadomowiła ?
może stać się prawdziwym utrapieniem. Łatwo udaje się jej przechytrzyć standardowe zabiegi. Pluskwa domowa jest bardzo odporna na zimno, suszę i brak pożywienia. Z pustym żołądkiem długo może czekać na żywiciela. Dlatego warto postarać się o fachową dezynsekcję.
jak nie dopuścić do zagnieżdżenia się pluskwy ?
najlepsza broń w tej walce to profilaktyka. Pluskwy przedostają się łatwo z sąsiednich lokali przez wszelkie szczeliny, przy przewodach elektrycznych, rurach gazowych , wodnych, centralnego ogrzewania, kanalizacyjnych. Należy więc zlikwidować wszelkie szpary i szczeliny w ścianach i futrynach. Częste czyszczenie, wietrzenie i trzepanie stwarza niedogodne warunki do masowego rozmnażania się pluskiew.
Dezynsekcja os Warszawa mazowieckie zwalczanie likwidacja gniazd os
Zwalczanie os, jak przebiega ?
Likwidacja os odbywa się metodą nieinwazyjną. Usuwanie gniazd os następuje bez demontowania elementów budynku. Nie zakłóca swobodnego funkcjonowania w domu i okolicy.
Jakie są zwyczaje os ? osa pospolita swoje gniazda umieszcza pod belkowaniem dachów, na strychach, w dziuplach, lub nawet w ziemi (zależnie od gatunku). Osy budują gniazdo z szarej bibulastej masy podobnej do papieru, którą sporządzają z zeskrobanej tkanki roślinnej i wydzieliny specjalnych gruczołów. Zimująca samotnie w ziemi lub innych kryjówkach samica w pierwszych dniach wiosny buduje gniazdo złożone początkowo tylko z kilku komórek. Składa w nim jaja i opiekuje się larwami aż do wyjścia pierwszych robotnic, które od tej chwili przejmują całą dalszą pracę przy rozbudowie gniazda i zdobywaniu pokarmu. Królowa - matka i robotnice rozwijają się z jaj zapłodnionych, samce - z nie zapłodnionych. Pod jesień robotnice budują w gnieździe większe komórki, w których rozwijają się samce i samice. Wkrótce społeczeństwo rozpada się; samica - matka, robotnice, samce i larwy giną, pozostają tylko młode zapłodnione samice, które zimują w ukryciu, a na wiosnę przystępują do zakładania nowych rodzin.
Czym żywią się osy ? odżywiają się pokarmem roślinnym i zwierzęcym, mogą pożerać inne gatunki owadów, np. muchy.
Dlaczego zwalczanie os jest konieczne ? Samice na końcu odwłoka mają gruczoły jadowe uzbrojone w żądło, którego podczas ataku nie tracą. Ukłucia os powodują piekący, silny ból, miejscowe odczyny zapalne, a nawet zatrucia całego organizmu. Około 2% ludzi uczula się na jad już po pojedynczym ukłuciu. Najbardziej niebezpieczne są ukąszenia w usta, szyję, gardło, język i krtań, doprowadzają do groźnego obrzęku nagłośni. Osy wyrządzają też szkody w sadach, uszkadzają owoce, powodując ich gnicie.
Jak zastosować profilaktykę wobec os ?
Wczesna wiosna jest najlepsza porą do usuwania starych gniazd, pozalepiania wszystkich szpar i otworów w ścianach budynków, to zmniejszy prawdopodobieństwo ponownego zadomowienia się os. Na działkach i w ogródkach należy starannie zbierać opadające owoce żeby nie gniły pod drzewami, dokładnie zabezpieczać żywność a w okna wstawić rozpięte na ramach siatki o oczkach nie większych niż 3 mm
.Dezynsekcja zwalczanie, likwidacja gniazd szerszeni Warszawa mazowieckie
Likwidacja szerszeni, usuwanie gniazd szerszeni przebiega podobnie jak zwalczanie os. Szerszeń jest największą z żyjących u nas os. Samica osiąga od 25 do 35 mm długości, samce i robotnice są nieco mniejsze. Szerszeń gnieździ się w dziuplach drzew, czasami na strychach, pod okapami starych, opuszczonych budynków, bardzo rzadko pod ziemią. Buduje gniazda wielkości ludzkiej głowy. Szerszenie są aktywne całą dobę, mogą atakować więc nie tylko za dnia ale i nocą. Pokłucie przez szerszenie, związane z wprowadzeniem zwykle dużej ilości jadu, może być bardzo niebezpieczne. Jad szerszeni silnie poraża świnki morskie, padają już po kilku godzinach i ptaki. Szerszenie mogą też niszczyć drzewa, obgryzając ich korę. Silnie uszkodzone gałęzie obumierają w następnym roku.
Zwalczanie szerszeni i profilaktyka podobne jak w przypadku osy.
mrówki faraona - boleśnie gryzą jedzą to samo co karaluchy przenoszą bakterie salmonelli i gronkowca.
pchły - powodują problemy zdrowotne, przenoszą tasiemce psie u psów, kotów i ludzi a zwłaszcza małych dzieci.
mole ubraniowe zniszczyć mogą wyroby wełniane i skóry (nie trawią bawełny i lnu ale mogą je zniszczyć).
mole spożywcze (mkliki i omacnice) żerują na wszystkich produktach zbożowo mącznych niszczą także suszone owoce, grzyby, orzechy.
komary mogą być przyczyną uczuleń, przenoszą mikroorganizmy chorobotwórcze z ptaków na zwierzęta i ludzi.
kleszcze przenoszą groźne wirusy i bakterie.
meszki w naszej strefie klimatycznej nie stwierdzono przenoszenia chorób jednak ich ukąszenia mogą powodować silne reakcje alergiczne.
DDD Dezynsekcja zwalczanie, usuwanie, likwidacja Warszawa mazowieckie os, szerszeni, mrówek, pcheł, moli, komarów, kleszczy w instytucjach, mieszkaniach i terenie otwartym.